الگوی تحصیلی شما چه کسی باشد؟admin در تیر 31, 1402

بسیاری بر این باورند که می بایست در طول تحصیل و روند مطالعه خود الگویی برای خود انتخاب کنند این مسئله دارای ابعاد مثبت و منفی هست که می بایست به آن ها دقت شود چرا که انتخاب الگوی تحصیلی باید بر اساس شرایط و خصوصیات شخصی هر دانش آموز تطبیق پیدا کند. و صرفا این مسئله برابر با تقلید روش ها و فعالیت های یک شخص موفق نیست. در میان داوطلبان مختلف اختلاف های بسیاری مانند اختلاف سلیقه ای، روحی ، سطح علمی و موارد دیگری موجود است. به عبارت دیگر نسخه ای که یک پزشک برای یک بیمار تجویز کرده است با خصوصیات بیماری او تطبیق دارد و نمیتوان از آن برای بیمار دیگری استفاده کرد. اما همچنان در رفتار افراد موفق و رتبه های برتر کنکور اصولی وجود دارد که می بایست یک دانش آموز بر آنها پایبند باشد. و در واقع این خصوصیات می بایست الگوی تحصیلی دیگر دانش آموزان باشد.

خصوصیات مخصوص یک دانش آموز

دانش آموزان را می توان بر اساس سطح علمی، میزان تسلط بر دروس پایه، روحیات، میزان پایبندی بر تصمیمات، روحیه خستگی ناپذیری، میزان پایندی بر اهداف و حتی شرایط زندگی مانند مکان مورد مطالعه، شرایط خانوادگی، مدرسه مورد تحصیل و دبیران و … می توان از هم تمیز داد. بسیاری از رفتارهای یک دانش آموز ریشه در کودکی او و نحوه شکل گرفتن شخصیت او دارد. برای دانش آموزی که روزانه 1 ساعت مطالعه درسی دارد انتظار مطالعه 8 ساعته در یک روز، انتظار بیجایی است. و روند مطالعه او می بایست به صورتی باشد که به مرور زمان بتواند به خودباوری برسد و در طول مسیر خسته نشود. به عبارت دیگر می توان در خصوص روش موفقیت افراد موفق می توان گفت که:

رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود رهرو آن است که آهسته وپیوسته رود

خصوصیات اصولی دانش آموزان موفق برای الگو گرفتن

در میان خصوصیات رتبه های برتر و دانش آموزانی که نتیجه مطلوب میگیرند خصوصیاتی وجود دارد که می بایست تمامی دانش آموزان این خصوصیات را در خود تقویت کنند. و در واقع اگر قرار بر درس گرفتن از دانش آموزان موفق هست این خصوصیات می بایست در اولویت باشند. وگرنه به عنوان مثال انتخاب منبع کمک درسی دانش آموزان موفق برای مطالعه باید ها و نباید ها بسیاری دارد. اما اصول زیر که در همه دانش آموزان موفق مشترک است باید در دستور کار قرار گیرد:

1- هدف برایشان شیرین و انگیزه است.

افراد موفق هیچ زمان از هدف خود دلسرد نمی شوند و همین مسئله موجب تلاش پیوسته آنها میگردد. همچنین از هدفی که در نظر گرفته اند اطمینان کافی دارند و می دانند که علاقه خود را یافته اند و سپس پای در مسیر گذاشته اند. در واقع افرادی که هدفشان محکم است دلیلی برای تلاش نکردن نمیبینند اما افرادی که هدف خود را درست انتخاب نکنند در طول مسیر ممکن است بارها از ادامه تلاششان منصرف شوند. بنابراین ابتدا اطمینان حاصل کنید که هدفتان تحصیل کردن همین رشته و همین مسیر است. اگر علاقه شما به هدف دیگری است. بهتر است از این هدف دست بکشید و به دنبال چیزی بروید که می دانید درخششتان در آن است.

2- از مسیر رسیدن به هدف لذت میبرند.

دانش آموزان موفق از فعالیتی که انجام می دهند لذت میبرند و آن را سختی و دشواری ای بر روی دوش خود احساس نمی کنند. به عنوان مثال به هنگام مطالعه درسهای مربوط به رشته خود حس نمیکنند که در حال کوه کندن هستند. بلکه آن درس را با علاقه تمام مطالعه میکنند اگر برای شما این چنین نیست و در هنگام مطالعه حس می کنید که کوه می کنید این مسئله می تواند مربوط به قرار گرفتن شما در مسیری نادرست و هدفی اشتباه و غیرمنطبق بر علاقه تان باشد یا اینکه نیاز به تلاشی در جهت جبران ضعف های پایه و سال های گذشته ت%