تفاوت کنکور نظام قدیم و جدید

تفاوت کنکور نظام قدیم و جدید


admin در مرداد 4, 1402

یکی از داغ ترین بحث های داوطلبان کنکور 98 تقابل میان داوطلبان قدیم و جدید و نوع سنجش این دو گروه برای حضور در دانشگاه است این بحث در کنار بحث داغ تاثیر معدل بر کنکور 98 جدی ترین اعتراضات داوطلبان را در بر داشت و بیشترین صحبت ها سر این موضوع پیش آمد.
تراژدی دو کنکور همزمان
به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور کنکور سراسری سال 98 برای داوطلبان نظام قدیم و جدید همراه با سوالات متفاوت خواهد بود. بنابرین برای هر گروه از داوطلبان یک دفترچه سوال مجزا ارسال می شود.
منابع هر کنکور
همانطور که می دانید منابع کنکور نظام قدیم 4 درس عمومی و دروس اختصاصی سال های دوم و سوم و چهارم دبیرستان (پیش دانشگاهی) و کتاب فیزیک سال اول دبیرستان بود بنابرین برای کنکور 98 داوطلبان قدیم و پشت کنکوری ها می بایست از این منابع برای کنکورشان استفاده کنند. برای نظام جدید نیز منابع کنکور دروس عمومی و اختصاصی هر رشته برای سال های دهم، یازدهم و دوازدهم خواهد بود.
نحوه سنجش داوطلبان
شاید برایتان سوال پیش بیاید اگر قرار باشد داوطلبان کنکور دو نوع دفترچه متفاوت را دریافت کنند چگونه می توانند رتبه بندی شوند؟ در این خصوص شایعاتی پیرامون ظرفیت ورودی رشته های دانشگاهی برای این دو گروه داوطلب وجود دارد بدین ترتیب که 20 تا 30 درصد ظرفیت هر رشته به داوطلبان نظام قدیم اختصاص یابد اما این خبر کذب است و شایعه ای بیش نیست و می بایست درصدها و عملکرد همه داوطلبان در کنکور ملاک قرار داده شود. به صورتی که ممکن است در یک رشته تمام قبولی ها همگی نظام قدیمی باشند یا برعکس.
سوالات کنکور ها
برای آنکه رقابت میان این دو گروه به عدالت نزدیک تر باشد مطمئنا سعی خواهد شد برای مباحثی که در هر دو کتاب های نظام جدید و قدیم مشابه هستند سوالات مشابهی ارائه شود و همچنین برای سوالات متفاوت که مربوط به بحث های حذف شده یا تازه اضافه شده هستند می بایست سوالاتی با سطح دشواری یکسان ارائه شود تا سطح دشواری دو کنکور یکسان باشد.
تاریخچه دو کنکوری بودن
همانطور که می دانید در سال 81 نیز نظام آموزشی کشور از ترمی واحدی به سالی واحدی تغییر یافت و این تغییرات موجب شد در آن سال نیز دو نوع کنکور نظام قدیم و جدید ایجاد شود این نوع کنکور که برای دو گروه سوال متفاوت طرح میشد تا سال 83 نیز ادامه پیدا کرد.

کنکور 98

چرا دو کنکور همزمان؟
شاید در سال های گذشته دیده باشید به ازای تغییر یک یا دو کتاب درسی سوالات آن کتاب ها برای تمام داوطلبان جدید و قدیم یکسان بود اما چرا برای کنکور 98 اینگونه نیست؟ دلیل این موضوع این است که به سبب تغییرات گسترده در کتاب های درسی و حذف و افزودن مطالب قدیم و جدید نمی توان از دانش آموز پشت کنکوری انتظار داشت که کتاب درسی جدید را بخواند و تسلط یافته در کنکور با افرادی که این کتاب در مدرسه به آن ها تدریس شده است رقابت کند بنابرین اینجاست که در حمایت از افراد پشت کنکوری این اجازه به آنها داده می شود که مطابق کتاب های درسی مدرسه شان کنکور دهند. چرا که حضور در کنکور جدید برای این افراد که از مدرسه دور شده اند مستلزم تدریس خصوصی می باشد.
حس آخرین بازمانده بودن یا اولین قربانی بودن
شاید بتوان گفت تمامی داوطلبانی که درگیر این حالت گذار و تغییر نظام آموزشی هستند حالت های استرسی و نگرانی خاصی خواهند داشت به عنوان مثال پشت کنکوری ها که نظام قدیمی بودند حس آخرین بازمانده بودن خواهند داشت و نیز نظام جدیدی ها حس خواهند کرد که اولین قربانی این کنکور خواهند بود شاید هم بتوان گفت نگرانیشان بی جا نیست زیرا تغییرات جدید روند جدیدی نیز به این داوطلبان دیکته خواهد نمود.
با وجود این نگرانی ها به راحتان با قدرت ادامه بدهید و بدانید کنکور جلوی افرادی که زحمت کشیده اند خم خواهد شد با هر نوع سوال و سبکی هم که باشه! اگر ابهامی در توضیحاتمان هست یا سوالی دارید میتوانید از مشاوران نیم خط بپرسید یا از طریق پکیج مشاوره تحصیلی نیم خط در جهت پیشرفت خود درخواست مشاوره بدهید.