راز موفقیت در امتحانات نهاییadmin در تیر 31, 1402

برای آنکه در یک فعالیتی پیروز باشید بهترین کار این است که تمام جوانب آن را بسنجید تا جایی که میتوانید تمرین کنید و فعالیت مورد نظر را تا حد امکان پیش بینی کنید. در این صورت می توانید از عهده آن فعالیت برآیید و آن را پشت سر بگذارید. امتحانات نهایی سال دوازدهم نیز به همین گونه است. یعنی می بایست برای موفقیت در آن برنامه ریزی صحیحی انجام داد که متناسب با شرایط دانش آموز باشد.

در این مقاله به نکات و راز های کسب موفقیت در امتحانات نهایی می پردازیم و عواملی مهمی را برایتان یادآوری می کنیم تا بتوانید به بهترین شکل این مرحله را پشت سر بگذارید زیرا با توجه به زمزمه های حذف کنکور یا کاهش تاثیر آن در ورود به دانشگاه، اهمیت امتحانات نهایی بالاتر رفته است. بنابراین نباید به سادگی با این مسئله برخورد کرد. با شناخت دروس منابع امتحان نهایی دوازدهم قدم آغازین را برای برنامه ریزی بردارید. از عوامل و نکات مهم برای موفقیت در امتحانات نهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- معیار اصلی کتاب درسی است.

برخلاف آنچه که در مدرسه تان و امتحانات داخلی رخ می دهد که در آن امتحانات سوالات امتحان غالبا از جزوه دبیر و مطالب مورد تاکید او می باشد. در امتحانات نهایی معیاری که بتواند سراسر کشور را پوشش دهد فقط کتاب درسی است. بنابراین برای امتحانات نهایی هیچ نیازی به جزوه دبیرتان نیست مگر برای مباحثی که فهم آن ها از کتاب درسی برایتان سخت است که در این صورت با مراجعه به جزوه دبیرتان آن را فرا بگیرید.

2- سوالات امتحان نهایی مشابه سوالات کتاب درسی است.

با توجه به اینکه معیار اصلی رقابت عموم دانش آموزان در این آزمون ها کتاب درسی می باشد بنابراین انتظار می رود سوالات، مثال ها، تمرینات، فعالیت ها و غیره از کتاب درسی از اهمیت بالایی برخوردار باشند. مطمئن باشید سوالات امتحان نهایی مشابه سوالات کتاب درسی خواهد بود.

3- خط به خط کتاب درسی را بخوانید.

طراحان سوال امتحان نهایی و کنکور همواره به دنبال آن هستند که از جاهای کمتر دیده شده کتاب درسی سوالاتی طرح کنند که شما را به اشتباه بیاندازند به عبارت دیگر این سوال سوالات دام دار هستند که در نتیجه یادگیری ناقص شما و عدم توجه کافی به برخی قسمت های کتاب درسی است. همواره حواستان باشد که دبیر مدرسه تان ممکن است برخی مباحث را پیش پا افتاده یا غیر مهم تشخیص دهد و به همین خاطر به آن نپردازد بنابرین لازم است دقت کافی داشته باشید که امتیازی از دست ندهید. همچنین گاهی از برخی متون کتاب درسی سوالات جای خالی طرح می شود که در صورتی که متن مورد نظر را مطالعه نکرده باشید امکان پاسخ گویی به آن سوال را نداشته باشید.

4- اولویت هایتان را بر اساس شرایطتان بچینید.

برای آنکه در امتحانات نهایی موفق باشید باید بدانید در فرصت مطالعه خود و زمان در دست چه مطلبی را بیشتر بخوانید و کدام مطلب را کمتر بخوانید. در واقع لازم است به خودشناسی در مطالعه دست یابید. مطالب و در واقع سوالات امتحان نهایی برای شما به دو دسته مباحث تقسیم می شوند. مباحثی که قبلا خوانده اید و مباحثی که قبلا روی آن ها مطالعه نداشته اید. اگر زمان کافی برای مطالعه تان دارید می بایست ابتدا مباحثی را که مطالعه نکرده اید بخوانید. اما اگر زمان بسیاری کوتاهی در اختیارتان هست در این صورت اولویت بندی مباحث برای مطالعه بسیار مهم می شود. برای مواقع این چنینی مباحث مطالعه شده را تقویت کنید و تا میزانی که می توانید مباحث مهم تر را در اولویت قرار دهید.

5- شناخت مباحث مهم برای امتحان نهایی

برای آنکه در امتحانات نتایج مطلوبی بگیرید لازم است از سوالات امتحانی سال های پیش بهره بگیرید. با مشاهده سبک سوالات سال های پیش و بارم بندی مباحث مختلف می توانید بفهمید که تقریبا چه مباحثی امتیاز بیشتری به خود اختصاص خواهد داد. و دقیقا سبک سوالات به چه شکل است. حتی با مقایسه سوالات سال های اخیر با کتاب درسی سال های اخیر متوجه خواهید شد که سوالات امتحان مشابه سوالات و تمرینات کتاب درسی است و حتی سوالات درس هندسه عینا خود سوالات و تمرینات کتاب درسی است.

6-خلاصه برداری کنید.

از مطالب مهم در حین مطالعه خلاصه برداری کنید. فرمول ها و نکات مهم را جمع آوری کنید این مسئله هم باعث یادگیری عمیق تر شما خواهد شد چرا که با نوشتن مجدد آن ها این مطالب را مرور می کنید هم به شما آرامش فکری خواهد بخشید و همچنین قبل از امتحان می توانید این مباحث با نگاهی ساده به برگه تان مجددا مرور کنید. برای این مورد می توانید به صفحه روش ها و فواید خلاصه نویسی مراجعه کنید

7- تشریحی بخوانید؛ تشریحی بنویسید.

شاید دبیرتان در مدرسه در هنگام تصحیح برگه تان جواب آخرتان را در حل یک مسئله ملاک قرار دهد یا اینکه تصحیح برگه تان را همراه با اندکی ارفاق انجام دهد اما در امتحانات نهایی نه خبری از ارفاق هست نه اینکه شما بابت به دست آوردن جواب آخر نمره کامل یک سوال دریافت می کنید. در واقع در امتحانات نهایی روند رسیدن به جواب نهایی مهم تر است. بنابرین در حل مسائل تک تک گام های حل مسئله را به زبان فارسی تشریح کنید و همین طور تمام مراحل حل مسئله را به زبان ریاضی و به طور کامل بنویسید.

8- ابتدا سوالاتی را حل کنید که بلد هستید.

شاید این توصیه را از طرف دبیرانتان در شروع امتحانات بارها شنیده باشید که ابتدا سوالاتی را حل کنید که بلد هستید این کار به شما کمک می کند که امتیازات و نمرات قابل کسب را ابتدا بدست آورید تا به آرامش فکری برسید سپس می توانید با خیالی راحت سوالات چالش برانگیزتر را حل کنید. این کار به استفاده بهینه از زمانتان نیز کمک خواهد کرد.

9- خوانا و مرتب بنویسید.

نحوه نگارش جواب مسئله و پاسخ سوال در امتحانات نهایی بسیار مهم است. زیرا مصحح امتحان شما شخصی ناآشنایی است که حتی نمیتوانید در خصوص پاسختان در برگه به او توضیح دهید بنابراین در حد امکان جوری بنویسید که جای هیچ ابهامی نباشد. همچنین دور جواب آخرتان یک کادر بکشید تا مشخص باشد.

10-سوالات را با دقت بسیار بالا بخوانید.

همانطور که می دانیم فهم مسئله نیمی از مسیر پاسخ دهی است اگر سوال را خوب متوجه نشده باشید مسیر استباهی هم برای حل آن در پیش خواهید گرفت. بنابراین در هنگام خواندن متن سوال به قید های، افعال منفی و موارد دیگر کاملا دقت داشته باشید. برای این مورد می توانید به صفحه “چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟” مراجعه کنید.