روش های مرور کردنadmin در تیر 31, 1402

 مرور کردن، در واقع یکی از ساده ترین مهارت های یادگیری و یادآوری برای رسیدن به موفقیت است. شاید شما هم تجربه کرده اید که، ساعت ها در یک کلاس آموزشی شرکت کرده اید و یا یک کتاب را خوانده اید، ولی تقریبا در طول چند روز یا چند هفته ان را فراموش کرده اید. برای یادگیری کامل و یاداوری سریع تر مطالبی که میخوانید ، نیاز به یادگیری مهارت مرور کردن دارید.

فواید مرور کردن چیست ؟

افزایش درک و توانایی فکر کردن

افزایش قدرت تجزیه و تحلیل

افزایش علاقه و موفقیت در درس

افزایش سرعت یادآوری

انتقال اطلاعات مهم از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت

روش های مرور کردن چیست ؟

قبل از اینکه به سراغ روش های مرور کردن بروید؛ به یادگیری مهارت های مطالعه و جمع آوری اطلاعات که همان خلاصه برداری است نیاز دارید ، ما این مهارت ها را در مقاله های جدا گانه ای به شما آموزش دادیم. بنابراین به آموزش روش های مرور کردن میپردازیم. زمانی که شما درس را با تمرکز کامل میخوانید و درک میکنید درواقع 90 درصد مسیر موفقیت را پیموده اید. 10 درصد باقی مانده با مرور دوباره مطالب به حافظه بلند مدت شما سپرده میشوند.

استمرار یکی از اصول مهم در مرور کردن مطالب مهم است

به این صورت که ؛ مرور اول یک روز پس از اولین مطالعه و مرور دوم هفت روز پس از اولین مرور و مرور سوم یک ماه بعد میباشد. بعد از آن میتوانید اطمینان حاصل کنید که مطالب در حافظه بلند مدت شما ذخیره شده اند.

به عقب برگردید

همیشه قبل از اینکه به سراغ درس جدید بروید ، درس قبل را به مدت یک ربع مرور کنید. این کار به شما کمک میکند که هم مطالب درس گذشته را به حافظه بسپارید و هم باعث درک بیشتر مطالب درس جدید میشود.

از فلش کارت استفاده کنید

نکات کلیدی و مهم و همچنین فرمول های ریاضی که باید به خاطر بسپارید را میتوانید روی فلش کارت بنویسید؛ مانند مفاهیم و تعاریف کوتاه. استفاده از فلش کارت روشی است که به شما انگیزه بیشتری برای خواندن میدهد.

معلم بشوید

یک روش جذاب برای مرور کردن یادداشت ها و خلاصه نویسی هایتان این است که، آن ها را در کلاس درس برای دیگر دانش آموزان و معلم خود ارائه دهید. تحقیقات ثابت کرده اند ؛ زمانی که به عنوان یک معلم ، خلاصه ها و آنچه را که از درس متوجه شده اید را ارائه میدهید، یادگیریتان 100 درصد میشود.

مسابقه دهید

به همراه هم کلاسی هایتان گروه های چهار یا پنج نفره درست کنید سپس یادداشت ها را به ترتیب انتخاب کنید و از آن ها سوال طرح کنید .اجرای مسابقه باعث میشود ، یادداشت ها به طریق جدیدی مرور شوند و با درگیری قسمت های بیشتری از مغز، مطالب بهتر یاد اوری شود.

تست بزنید

تست زدن یک روش مفید برای مرور درس ها و همچنین اشنایی شما یا سوالات است. برای مرور ریاضیات میتوانید از روش تست زدن استفاده کنید. زیرا ریاضیات با تست زدن و حل تمرین به خوبی مرور میشود.

نظم را رعایت کنید

رعایت نظم در مرور مطالب درسی رابطه مستقیم با یادگیری و یادآوری آن ها دارد . پس به صورت منظم و با رعایت فاصله زمانی مناسب به مرور دروس خود بپردازید.