عادت های بد مطالعهadmin در تیر 31, 1402

عادت های بد و عملکرد ضعیف هنگام مطالعه تاثیرات منفی بر روی نتایج و عملکرد تحصیلی شما میگذارد. شاید شما از آن دسته دانش آموزانی باشید که کل طول روز خود را مطالعه میکنید ، کتاب هایتان همیشه و همه جا همراهتان است ، مدام میخوانید و میخوانید. ولی آیا از نتیجه ای که در آزمون ها و امتحانات مدرسه میگیرید رضایت دارید ؟

پاسخ 90 درصد شما منفی است .این موضوع برای ما روشن است که زیاد خواندن و بی دقت خواندن باعث موقیت شما نمیشود . پس بهتر است عادت های بد هنگام مطالعه را بشناسید و سعی کنید کم کم آن ها را از بین ببرید.

نداشتن یک برنامه ریزی مناسب

برنامه ریزی درسی، به نحوه مطالعه شما جهت میدهد. برنامه ریزی ای که مشخص میکند، در یک زمان تعیین شده چه کتابی را بخوانید، شما را از سردرگمی در خواندن نجات میدهد و دیگر لازم نیست تمام طول روز را کتاب به دست باشید.

عدم یادداشت برداری

یادداشت برداری باعث تمرکز شما در خواندن میشود، فهم عمیق مطالب را در پی دارد و بنابراین از مطالعه ی خود نتیجه ی مفید و خوبی میگیرید.

تلویزیون و موسیقی و سروصدا

سروصدای زیاد و تماشای تلویزیون در زمان مطالعه، موجب حواس پرتی شما میشود . مشخص است که در چنین شرایطی نمیتوانید به خوبی درس بخوانید و به هدف خود که یادگیری است ، برسید. بنابراین در هنگام مطالعه سعی کنید از عواملی که باعث حواس پرتی تان میشود، دور شوید.

عدم مدیریت زمان

زمان خود را مدیریت کنید ، برنامه هایتان را اولویت بندی کنید و به ترتیب اولویت به انجام کارهایتان بپردازید.

در برنامه های خود، هیج گاه مطالعه درس ها را به تعویق نیندازید. سعی کنید برای این کار ، بهترین زمان را در طول روز اختصاص دهید، زمانی که ذهن شما بیسترین بهره وری را دارد.

فکر کردن به مشکلات و شکست ها

ذهنتان را با موضوعی که مطالعه میکنید، هماهنگ کنید و بیشترین تمرکز خود را روی موضوع درس نگه دارید . شاید ساعت ها در حال مطالعه هستید و وقتی برمیگردید ، متوجه میشوید که هیچ برداشتی از مطلبی که خوانده اید ندارید، علت چنین اتفاقی حواس پرتی و عدم تمرکز کافی است.

مطالعه در اتاق خواب

شاید فکر کنید اتاق شما ، مکانی است امن و راحت که میتوانید در بهترین شرایط ، مطالعه خوبی داشته باشید. ولی همین شرایط امن و راحت و دسترسی شما به هرچیزی که میخواهید، کیفیت مطالعه شما را پایین می آورد . درواقع بهترین راه حل برای این موضوع، مطالعه در کتابخانه است.

انتخاب افراد نامناسب برای مطالعه

مطالعه کردن در کنار دوستان یک ایده ی عالی است ، ولی این در صورتی است که شما ، افراد مناسبی را برای این کار انتخاب کنید، افرادی با انگیزه ی بالا که با شما هدف مشترکی دارند. باعث بالا رفتن انگیزه ی شما و موفقیت در اثر تعامل بیشتر میشوند.

استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی

امروزه اینترنت و شبکه های اجتماعی از اصلی ترین عوامل حواس پرتی و موانع جدی بر سر راه موفقیت دانش آموزان هستند. بنابراین در هنگام مطالعه ی دروس، از فضای مجازی دور بمانید.

مطالعه شب امتحان

هیچ گاه تمام حجم درس خود را برای شب قبل امتحان نگذارید. قطعا نمیتوانید تمام کتاب را با تمرکز کافی مطالعه کنید ، زیرا هم زمان کافی در اختیار ندارید و هم در چنین شرایطی استرس باعث عدم تمرکز شما میشود.

خواندن منابعی که مناسب نیستند

یک مطالعه ی خوب، ابزار خوب و مفید نیز لازم دارد. کتاب های درسی شما شاید کافی نباشند و یا معلم تان در کلاس درس فرصت زیادی برای رسیدگی به تک تک دانش آموزان را نداشته باشند. شناختن کتاب های کمک آموزشی و مفید و استفاده از آن ها در کنار کتاب های درسی و یک پشتیبان که بتواند به شما کمک کند و بین خواندن کتاب های درسی و کتاب های کمک آموزشی هماهنگی ایجاد کند، لازمه ی موفقیت است.