مدیریت زمان ، استراتژی پیشرفت

مدیریت زمان


admin در مرداد 4, 1402

مدیریت زمان چیست ؟
مدیریت زمان به نحوی است که شما سازماندهی و برنامه ریزی می کنید تا چه مدتی را به فعالیت های خاصی اختصاص دهید.
مهارت های مدیریت زمان برای موفقیت در هر زمینه ای چه تحصیل و چه شغل ضروری است. کسانی که قادرند زمان خود را مدیریت کنند، در واقع توانایی کنترل حجم کار خود را دارند.مدیریت زمان به شما یاد میدهد که چگونه با استفاده از مهارت ها، بهره وری خود را در مدت زمانی مشخص افزایش دهید ، استرس تان را کاهش دهید و با تمرکز بیشتر به کار خود بپردازید. مدیریت زمان به معنی فشردن کارها در یک روز و خستگی ناشی از آن نیست ، مدیریت زمان به معنای ساده سازی کارها ، انجام سریع تر آن ها، کاهش استرس و تعیین زمان مفید برای استراحت و تفریح است.
دانستن این نکته مهم است که؛ صرف زمان زیاد برای انجام کارها و خواندن دروس ، بدون برنامه ی مشخص ، بهره وری شما را تا سطح زیادی پایین می آورد.
مدیریت زمان درست نیازمند تغییر مهمی در تمرکز فعالیت ها بر روی نتایج می باشد.
فواید مدیریت زمان چیست؟
بهره وری بیشتر ، استرس کمتر ، فرصت های بیشتر برای پیشرفت ، فرصت های بزرگ برای رسیدن به اهداف مهم زندگی هنگامی که شما فعالیت های زیادی در طول روز انجام میدهید، ممکن است وقت کم بیاورید ؛ زیرا شما توجه خود را بین بسیاری از وظایف مختلف تقسیم می کنید. مدیریت زمان درست به شما این امکان را می دهد که هوشمندانه تر کار کنید ، نه سخت تر.
افراد موفق زمان خود را به طور فوق العاده خوب مدیریت می کنند.
چه مهارت هایی برای مدیریت صحیح زمان لازم است؟
اولویت های خود را مشخص کنید
تکالیفی که به آن ها علاقه کمتری دارید و یا تکالیفی که ضرورت بیشتری دارند را در اولویت بگذارید. زیرا میل بیشتری دارید که آن ها را به پایان برسانید، تا به تکالیفی بپردازید که به آن ها علاقه بیشتری دارید. به این ترتیب هم زمان خود را به خوبی مدیریت کرده اید و هم به تمام تکالیف رسیدگی کرده اید.صرف وقت برای جستجوی اطلاعات را کم کنید ؛
دسکتاپ خود را سازماندهی کنید و نسخه های فایل های خود، پوشه های کامپیوتر و پوشه های ایمیل را مرتب کنید تا بتوانید به راحتی آنچه را که می خواهید پیدا کنید.
از انجام دادن چند کار در یک زمان خودداری کنید
انجام دادن چند کار همزمان، بر خلاف تصور شما، صرفه جویی در وقت نیست، بلکه هنگام تغییر از یک کار به کار دیگر، زمانی را از دست میدهید که موجب از دست دادن بهره وری شما میشود. علاوه بر این، قدرت تمرکز شما را نیز کاهش میدهد.
محدودیت زمانی را برای تکمیل مطالعه مشخص کنید
محدودیت زمانی، به شما این امکان را میدهد که، متمرکز تر و کارآمد تر باشید، حتی اگر به یادگیری کامل منجر نشود، شما میتوانید بعدا به عقب برگردید و مطالب را دوباره برای خود تکرار کنید.
از مقدار زمانی که به تماشای تلویزیون، گشتن در اینترنت و … اختصاص میدهید، کم کنید؛
زمانی که به این صورت هدر میدهید، یکی از عوامل جدی در کاهش بهره وری است. هرگز اجازه ندهید که وقت تان برای انجام کارهای بیهوده از دست برود.
از تعطیلات آخر هفته استفاده کنید
وقتی برای آخر هفته خود برنامه ریزی کنید و در کنار تفریح و استراحت، زمانی را به مطالعه و انجام کارهای خود اختصاص دهید، درواقع از حجم کارهایی که در طول هفته ی پیش رو باید انجام دهید، کاسته اید. به این ترتیب هم وقت تان را به بطالت نگذرانده اید ، و هم استرس کمبود وقت در طول هفته را ندارید.
و در آخر، به یاد داشته باشید که موفقیت و پیشرفت بدون برنامه ریزی و مدیریت صحیح زمان امکان پذیر نیست.