معرفی رشته ی مهندسی برق

معرفی رشته ی مهندسی برق


admin در مرداد 4, 1402

مهندسی برق چیست؟
مهندسی برق یکی از شاخه های مهندسی است که با تکنولوژی برق سر و کار دارد. مهندسین برق در طیف گسترده ای از اجزا،  دستگاه ها و سیستم ها، از میکروچیپ های کوچک تا ژنراتور های نیروگاه های بزرگ کار می کنند.
برخی از پیشگامان برجسته در مهندسی برق عبارتند از: توماس ادیسون (لامپ الکتریکی)، جورج وستینگهاوس (جریان متناوب)، نیکولا تسلا (موتور القایی)، گوللیمو مارکونی (رادیو) و فیلو تی. فرنسورث (تلویزیون). این نوآوران، ایده ها و مفاهیم مربوط به برق را به دستگاه ها و سیستم های عملیاتی تبدیل کردند که در عصر مدرن به وجود آمد.
مهندس برق کیست و چه کاری انجام میدهد؟
مهندس برق کسی است که سیستم های الکتریکی جدید را طراحی میکند و توسعه می دهد، مشکلات را و تجهیزات را آزمایش می کند. یک مهندس برق با انواع دستگاه های الکترونیکی، از کوچکترین دستگاه های جیبی تا سوپر کامپیوترهای بزرگ کار می کنند. مهندسان برق معمولا با سیستم های الکتریکی در مقیاس بزرگ، مانند کنترل موتور و انتقال قدرت و همچنین استفاده از برق برای انتقال انرژی مشغول به کار است. مهندسی برق، طیف گسترده ای از فن آوری ها، طراحی لوازم خانگی، روشنایی و سیم کشی ساختمان ها، سیستم های مخابراتی، نیروگاه های برق و ارتباطات ماهواره ای و میکروالکترونیک را شامل میشود. با این حال، این رشته فقط به این موارد محدود نمیشود، بلکه؛ به شما مهارت های حل مسئله و تفکر منطقی را می آموزد.
دانشجویان، مهندسی برق را از طریق ترکیبی از طراحی و کار آزمایشگاهی می آموزند. این ترکیب از تئوری و کاربرد عملی، دانشجویان را قادر می سازد تا مفاهیم را تجسم و سپس ایده های خود را در انواع شرایط زندگی واقعی اعمال کنند. دانشجویان تجزیه و تحلیل و تشخیص مشکلات و توسعه راه حل های نوین آموزش را می آموزند.
گرایشهای رشته مهندسی برق
مخابرات
کنترل
الکترونیک
قدرت
مهندسی پزشکی
چرا مهندسی برق؟
مهندسی برق رشته ای بسیار مهم و هیجان انگیزی است، فرض کنید که در برنامه نویسی کامپیوتر، طراحی و برنامه های کاربردی موبایل تنها تکنولوژی های مهم است، اما آیا هیچ یک از این موارد بدون کمک مهندسین برق امکان پذیر خواهد بود؟ حتی شرکت خودرویی پیشرو مانند تسلا نیز، قادر نخواهد بود بدون رشته مهندسی برق و تیمی از افرادی که می دانند چگونه یک ماشین الکتریکی کار می کند و چگونه عمر باتری خود را حداکثر می کند، کار کند.
آینده مهندسی برق
مهندسی برق در قایسه با برخی از شاخه های مهندسی در ایران علاوه بر آنکه تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی را به خود اختصاص میدهد، بازار کار خوبی نیز به نسبت برخی از رشته های فنی و مهندسی داراست. مهندسین برق در بازار کار بیشترین ارزش را دارند و کارفرمایان به دنبال جوانانی با این تخصص هستند. حتی شما می توانید در یک کشور دیگر کار کنید؛ کار کردن به عنوان یک مهندس برق، فرصت های زیادی در کشورهای دیگر ایجاد می کند. قوانین ریاضی، برق و فیزیک جهانی هستند، بنابراین شما فقط به کشوری که در آن تحصیل کرده اید محدود نخواهید شد.