کارنامه سبز کنکور 98

کارنامه سبز کنکور 98


admin در مرداد 4, 1402

کارنامه سبز کنکور 98 همان کارنامه نهایی کنکور است که در اواخر شهریور ماه و پس از انتشار نتایج انتخاب رشته، بر روی سایت سازمان سنجش قابل مشاهده است. کارنامه سبز کنکور حاوی اطلاعاتی درباره انتخاب رشته داوطلبین کنکور و شانس قبولی شان در هر رشته است.

کارنامه سبز کنکور چه کمکی به من می کند؟

کارنامه نهایی شما با ارائه اطلاعاتی در زمینه قبولی های شما بین 150 رشته انتخابی و مقایسه رتبه سهمیه شما با رتبه آخرین نفر قبول شده در رشته های انتخابی است. کارنامه سبز کنکور 98 با هدف جلوگیری از محرومیت شرکت در کنکور سال 99 برای شما ارائه میشود.
این کارنامه حاوی چهار ستون است که؛

 • ستون اول، رشته هایی است که شما در زمان انتخاب رشته کنکور98 آن ها را به ترتیب وارد کرده اید.
 • ستون دوم رتبه ای است که شما برای قبولی در همان رشته خاص به دست آورده اید.
 • ستون سوم هم رتبه آخرین نفر پذیرفته شده در همان رشته است.
 • ستون چهارم با نام نتیجه، به شما کمک میکند که اگر رتبه قبولی شما از رتبه آخرین نفر پذیرفته شده، کمتر است، بتوانید برای آن رشته درخواست بدهید.
چگونه بفهمیم رتبه ما کمتر از آخرین نفر قبول شده است ؟
اگر در ستون چهارم دقت کنید، متوجه میشوید که یکسری عدد روبروی رشته ها و رتبه های قبولی شما نوشته شده است، به طور کلی در ستون چهارم هرجا که عدد مشاهده کردید، به این معنی است که میتوانید نسبت به آن رشته، درخواست دهید.

هر کدام از اعداد مندرج در ستون نتیجه بیان گر چیست؟

 • علامت * نشان دهنده قبول شدن شما در رشته انتخابی است.
 • عدد 1: نشان میدهد که رشته انتخابی، در گروه رشته های دارای شرایط خاص است.

یک نکته: رشته های دارای شرایط خاص به رشته هایی گفته میشود که برای پذیرش نیاز به مصاحبه و آزمون عملی دارند. تمامی کد رشته های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی جزو رشته های دارای شرایط خاص هستند. همچنین دانشگاه های؛ شاهد، شهید مطهری، علوم پزشکی بقیه الله(عج)، علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری، دکتری بیوتکنولوژی دانشگاه تهران، صدا و سیما، مدیریت بیمه اکو موسسه آموزش عالی بیمه اکو در دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده غیر انتفاعی رفاه و دانشگاه غیر انتفاعی امام رضا(ع) در مشهد جزو رشته های دارای شرایط خاص محسوب میشوند.

 • عدد 2: نشان میدهد که شما در همان کد رشته محل خاص، دعوت به مصاحبه شده اید.
 • عدد 3: نشان میدهد که شما با توجه به سهمیه دیگری به جز سهمیه قبولی نهایی، مجاز به انتخاب هستید.
 • عدد 4: نشان میدهد که وضعیت شما از نظر علمی و از نظر مشخصات عمومی، توسط وزارت آموزش و پرورش بررسی میشود.
 • عدد 5: به این معنی است که در رشته محل های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، مجاز به پذیرش نشده اید و لازم است تا 20 ام آبان ماه، درخواست بررسی مجدد دهید.
 • عدد 7: نشان میدهد که شما امتیاز لازم در مصاحبه تخصصی را کسب نکرده اید و از نظر شرایط (سن، معدل و ویژگی های جسمانی) رد شده اید.
 • عدد 8: به شما میگوید، در رشته های چند گروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده اید.
 • عدد 9: نشانگر این است که وضعیت علمی و عمومی(سن و شرایط جسمانی) شما در یکی از دانشگاه های بقیه الله(عج) و شاهد، بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی و دکتری بیوتکنولوژی تهران، غیرانتفاعی رفاه و علوم قضایی و خدمات دادگستری، بررسی میشود.

فایده این اطلاعات در کارنامه سبز کنکور98 برای شما این است که اگر نسبت به رشته ای که قبول شده اید، علاقه ای ندارید و میخواهید تغییر رشته بدهید، از این طریق، با شناخت دقیق رشته ها و لیست کردن اولویت های خود، شانس قبولی در رشته جدید را داشته باشید.
یک نکته: تنها داوطلبینی میتوانند از کارنامه سبز کنکور استفاده کنند که در انتخاب رشته خود، در یکی از رشته ها محل ها پذیرفته شده باشند و قصد تغییر رشته دارند، داوطلبینی که در انتخاب رشته مردود شده اند نمیتوانند از این کارنامه بهره ای ببرند.
یک نکته : داوطلبینی که انتخاب رشته انجام نداده اند، کارنامه سبز برای آن های منتشر نمیشود و کاربردی ندارد.
یک نکته: در گزینش رشته ها، شما فقط قادر به انتخاب رشته هایی هستید که اولویت های بعد از رشته قبولی فعلی شما است. به عنوان مثال اگر در دهمین انتخاب خود قبول شده اید، رشته های یازده به بعد را میتوانید برای قبولی بسنجید، نه انتخاب های قبلی را.

روند قبول شدن در رشته های انتخابی جدید به چه صورت است؟

پس از انتخاب رشته های جدید، درخواست شما به دانشگاه های مبدا و مقصد ارائه میشود، و این دانشگاه ها هستند که در قبولی شما تصمیم میگیرند. سازمان سنجش هیچ گونه نقش یا وظیفه ای در قبال قبولی شما در رشته های انتخابی بر اساس کارنامه سبز کنکور و تغییر رشته شما ندارد.

منظور از دانشگاه مبدا و مقصد چیست؟

دانشگاه مبدا دانشگاهی است که پس از اعلام نتایج انتخاب رشته در نیمه دوم شهریور ماه، در یکی از رشته محل های آن قبول شده اید و موظف هستید مهر ماه با حضور در دانشگاه، نسبت به ثبت نام اقدام کنید. دد نظر داشته باشید که کارنامه سبز کنکور 98 در مهر ماه منتشر میشود، بنابراین پیش از انتشار کارنامه نهایی(کارنامه سبز) در رشته ای که قبول شده اید ثبت نام کنید. پس از بررسی کارنامه سبز، شما تغییر رشته میدهید و درخواست شما به دانشگاه مقصد فرستاده میشود. پس از تایید از سوی دانشگاه مقصد و اخذ اجازه از دانشگاه مبدا، شما مجاز هستید رشته خود را تغییر دهید.
دانشگاه مقصد، دانشگاهی است که طبق شرایط مندرج در کارنامه سبز، مجاز هستید به آن انتقالی بگیرید.