کنکور 99 برای نظام قدیمی ها

کنکور 99 برای نظام قدیمی ها


admin در مرداد 4, 1402

کنکور سال 98 اولین کنکور با جدا سازی دو نظام جدید و قدیم بود که پس از برگزاری کنکور، ایراداتی از جمله عدم هماهنگی سوالات دو نظام از نظر سطح و درصد قبولی ها، وجود داشت.
سازمان سنجش، پس از برگذاری کنکور 98، اطلاعیه ای تحت عنوان، انتخابی بودن کنکور 99 منتشر کرد. انتشار این اعلامیه به این معنی بود که داوطلبین پس از برگزاری آزمون کنکور 99، شکایتی مبنی بر سطح سوالات یا درصد قبولی ها نداشته باشند. البته این موضوع باعث خوشحال شدن دو دسته از دانش آموزان شد.
دانش آموزان نظام قدیمی که، از قبل، کتاب های نظام جدید را تهیه کرده بوده و منابع نظام جدید را خوانده بودند.
دانش آموزان نظام جدیدی که علاقه داشتند در کنکور نظام قدیم شرکت کنند، به دو دلیل؛ یک اینکه تصور میکردند کنکور نظام قدیم ساده تر از نظام جدید است. دو اینکه فکر میکردند سهیمه پذیرش نظام قدیمی ها بیشتر از نظام جدیدی ها است.
درباره درجه سختی یا آسانی دو کنکور نظام جدید و قدیم 98، نمیتوان به نتیجه کلی رسید. چرا؟ به این دلیل که پس از بررسی سوالات دو کنکور98 ، مشاوران کنکور به این نتیجه رسیدند که مثلا ریاضی نظام قدیم سخت تر از نظام جدید و یا ادبیات نظام قدیم آسان تر از نظام جدید بوده. همین موضوع، باعث میشود بگوییم درجه سختی و آسانی کنکور 98 برای هر داوطلب به طور نسبی است. به عنوان مثال برای دانش آموزی که در درس ریاضی ضعیف است، کنکور نظام قدیم سخت تر نشان داده شده. البته درباره سهمیه پذیرش رشته ها در کنکور سال 98، ابهامات زیادی به وجود آمد که پس از اعلام نتایج اولیه کنکور 98، با شکایت های داوطلبین زیادی روبرو شد. در این صورت، هیچ شفاف سازی و دلیل روشنی برای داوطلبین کنکور98 صورت نگرفته است. و اما کنکور 98 با تمام بحث ها و ابهاماتی که به وجود آورد، تمام شد و حدودا دو هفته دیگر نتایج نهایی انتخاب رشته داوطلبان، توسط سازمان سنجش منتشر میشود.

کنکور 99 برای داوطلبین نظام قدیم

کنکور 99 همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، به صورت انتخابی برگزار میشود و داوطلبین نظام قدیم و نظام جدید، خودشان انتخاب میکنند که در کدام دسته قرار بگیرند.
همانطور که گفتیم، کنکور 99 نیز همانند کنکور 98 به صورت جداگانه برگزار میشود. دو نوع سوال از منابع نظام قدیم( کتاب های دوم متوسطه، سوم متوسطه و پیش دانشگاهی) و منابع نظام جدید( کتابه های دهم، یازدهم و دوازدهم) طرح خواهد شد.
داوطلبین نظام قدیم باید شرط دارا بودن مدرک دیپلم چهار سال نظام قدیم و یا داشتن مدرک کاردانی را حتما رعایت کنند.
یک نکته: شرکت در دو آزمون کنکور نظام قدیم و نظام جدید برای داوطلبین هر دو نظام، به صورت انتخابی است و منعی برای آن ها وجود ندارد.

کنکور نظام قدیم بدهیم یا نظام جدید؟

کنکور نظام جدید بدهید!
ولی چرا کنکور نظام جدید بهتر است؟ متابع نظام جدید خیلی سبک تر از منابع نظام قدیم است. اگر کتاب های جدید و قدیم را باهم مقایسه کرده باشید، متوجه میشوید که مطالب زیادی از کتاب های جدید حذف شده و حجم کمتری مسبت به قبل دارد. بنابراین توصیه مشاوران نیم خط به شما این است که؛ اگر منابع نظام قدیم را به طور کامل و بی نقص خوانده اید، بهتر است همان کنکور نظام قدیم را شرکت کنید. ولی اگر منابع نظام قدیم را نخوانده اید یا مطالب فراموش شده اند، بهتر است به سراغ منابع نظام جدید بروید. هم مطالب سبک تر است، هم یادگیری آن ها بهتر صورت میگیرد.
یک نکته: درباره اینکه داوطلبین کنکور نظام قدیم 99 کمتر از نظام جدید باشند یا بیشتر، نظر قطعی نمیتوان داد. زیرا کنکور 99 انتخابی است، و تا زمانی که داوطلبان در کنکور ثبت نام نکنند، مشخص نمیشود که چه درصدی قرار است در کنکور نظام قدیم شرکت کنند.

تاثیر معدل برای داوطلبین کنکور نظام قدیم 99  چگونه است؟

تاثیر معدل قطعی است! این جمله، جمله ای است که در زمان کنکور 98 ، حساسیت تعداد زیادی از داوطلبین کنکور را برانگیخت. این تصمیم از نظر تعدادی از اعضای سازمان سنجش و آموزش و پرورش، ناعادلانه تلقی شد. ولی در طی اعلام سازمان سنجش، تاثیر معدل در کنکور 99 نیز قطعی است. به این صورت که داوطلبینی که دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد دریافت کرده اند، شامل ۲۵ درصد تاثیر قطعی معدل در کنکور 99 میشوند. البته این قطعی بودن در حد برانگیختن حساسیت دانش آموزان است و هیچ گاه لحاظ نمیشود. تاثیر همیشه به صورت مثبت بوده و هست و خواهد بود.
یک نکته: میزان تاثیر معدل برای داوطلبین کنکور 99 با دیپلم متفاوت، متفاوت است. به عنوان مثال دانش آموزی که با دیپلم تجربی قصد شرکت در کنکور ریاضی 99 را دارد، میزان معدل دروس موثر( ریاضی و فیزیک و …)، محاسبه شده و تاثیر گذار خواهد بود.
یک نکته: داوطلبینی که دیپلم خود را قبل از سال ۸۴ دریافت کرده اند، شامل تاثیر قطعی معدل نمیشوند. در کل معدل آن ها در کنکور محاسبه نخواهد شد(چه مثبت چه منفی یا چه قطعی).
یک نکته: همانند سال های پیش ممکن است نظر سازمان سنجش درباره تاثیر مثبت یا قطعی معدل تغییر کند، بنابراین سعی کنید همیشه بدترین حالت را در نظر بگیرید و از قبل آماده هر نوع تجدید نظر از جانب سازمان سنجش باشید. سازمان سنجش قدرت این را دارد که تاثیر مثبت کنکور را در مجلس به تصویب برساند. بنابراین نگران این موضوع نباشید.

در صورت قطعی بودن تاثیر معدل، شرایط ترمیم معدل برای داوطلبین نظام قدیم به چه صورت است؟

تمامی داوطلبینی که دیپلم خود را پس از سال 84 دریافت کزده اند، میتوانند در ترمیم معدل شرکت کنند. این شرایط تنها محدود به دروسی که نمره خیلی پایین دارند نمیشود، تمامی دروس را میتوانید امتحان دهید. امتحان ترمیم معدل در تمامی نوبت های خرداد، دی، شهریور برگزار میشود ولی شما تنها یک بار حق شرکت در امتحان ترمیم معدل را دارد.
یک نکته: امتحان ترمیم معدل باید در همان منطقه آموزشی که دیپلم را کسب کرده اید داده شود.