خودشناسی در مطالعهadmin در مرداد 4, 1402

خودتان را بشناسید
شاید بارها و بارها از مشاوران مدرسه و موسسات آموزشی شنیده باشید که به شما در حوزه تحصیلتان نصیحت میکنند که “خودتان را بشناسید” اما چه مقدار به این جمله فکر کرده اید؟ آیا این جمله می تواند مسیرتان را تغییر دهد؟
آنچه که به شما با عنوان خودشناسی مطرح می شود مسئله مهمی است که می بایست به آن به اندازه مناسب فکر کنید ما در اینجا سعی داریم این موضوع و اهمیت آن را برایتان شرح دهیم.
خودشناسی چیست؟
هر فرد یک سری استعدادهای فطری دارد که از همان ابتدای تولد در او بوده است و یک سری استعدادها هم می توانند به واسطه تلاش و یا قرارگیری در موقعیت آن شکوفا شوند فرض کنید تمام مردم یک کشور بخواهند مهندس، دکتر یا وکیل شوند! آیا می توان نادیده گرفت که هر کسی ممکن است علاقه و استعداد خاصی داشته باشد؟ آیا ممکن است تمام دانش آموزان هم کلاسی در یک مدرسه راهنمایی(متوسطه اول) همگی به مقطع فوق لیسانس برسند؟ آیا درست است هر دانش آموزی که در دوران متوسطه اول معدل بالا آورده است به رشته تجربی و معدل های پایین به رشته فنی حرفه ای مشغول شوند؟
جواب سوالات بالا را باید در تفکر در خودمان و استعدادهایمان بیابیم ما باید خودمان را بشناسیم و مطابق با شناختمان از خودمان تصمیم بگیریم. همواره نباید به سبب اینکه در میان یک سیل بزرگ هستیم ما نیز با آن هم مسیر شویم.
شما باید ابتدا بفهمید چه استعدادهایی در شما نهفته است همچنین بفهمید شما با کدام روش بهتر می توانید در جهت دست یابی به استعدادتان حرکت کنید.
حالا بهتر است خوب بنشینید با خودتان فکر کنید شما در چه فعالیتی قوی تر هستید و با کدام روش آن را خوب انجام می دهید روشتان ممکن است با روش فردی دیگر یکی باشد اما سعی کنید خودتان روشتان را به دست آورید و از تقلید کورکورانه بپرهیزید.
شما ممکن است در چند استعداد از هزاران استعداد موجود در دنیا قدرت باور نکردنی ای داشته باشید.شاید شما قرار است یک مهندس، دکتر، وکیل، موسیقی دان، مکانیک، تعمیرکار، نقاش، خواننده، بازیگر و … باشید آیا براستی مسیرتان درست است.
خودشناسی در مطالعه
شاید برایتان پیش آمده باشد که با دوستانتان یا افراد موفق در حوزه تحصیل در مورد نحوه مطالعه دروس صحبت کنید و آنها روشهایی  برایتان ارائه دهند توجه داشته باشید روشهای پیشنهادی یک مشاور یا همکلاسی یا رتبه برتر کنکور یک روش استاندارد است اما شاید برای شما نسخه خوبی نباشد. بنابرین خودتان باید روش درست را کشف کنید روشهای پیشنهادی مشاوران یک چارچوب برایتان خواهد ساخت اما باید با دقت در کارتان بفهمید که مسیر درست در میان این چارچوب کدام است؟ به عنوان مثال اینکه کدام کتاب کمک درسی را می خوانید یا کدام را انتخاب می کنید باید به انتخاب خودتان باشد معیارتان برای انتخاب نباید مد در جامعه باشد. یا اینکه در چه محیطی و با چه سبکی درس بخوانید. بنابرین ناشناخته های وجودتان را کشف کنید اگر این ناشناخته کشف نشده بمانند شما مانند یک چراغی خواهید بود که هیچ گاه روشن نخواهند بود بنابرین بایستید و تفکر کنید و خودتان را بشناسید سپس ادامه دهید.
ملاک هایتان متعلق به خودتان است
ممکن است شما در مورد هر کدام از موارد زیر از افراد موفق مشاوره گرفته باشید و به شما مسیر خاصی را خود در آن موفق شده اند نشان داده باشند. همینطور توصیه مشاوران نیم خط نیز نحو زیر است:
– ملاک های انتخاب منابع کمک درسی
– ترفندهای تست زنی
– روش های مرور کردن
– روش ها و فواید خلاصه نویسی
– ترفندهای تست زنی
و موارد از این دست که ممکن است به توصیه مشاور اکتفا کنید اما لازم به توضیح است که توصیه یک مشاور موفق به عموم دانش آموزان به نحوی است که اغلب آن دانش آموزان را به سمت موفقیت پیش ببرد اما زمانی که صحبت از یک فرد می شود می بایست توجه داشته باشیم که شرایط و علایق و سلایق آن فرد را در نظر بگیریم بنابرین روش صحیح برای مشاوره گرفتن از افراد موفق این است که روش هایشان را با شرایط خود بسنجید و سپس مطابق شرایط خود روش صحیح را انتخاب کنید یک مشاور در صورتی که بر شرایط شما آگاه باشید می تواند تصمیم درستی برای نحوه مطالعه و تحصیلتان بگیرد بنابرین حواستان باشد ملاک هایتان متعلق به خودتان است و حرف فردی دیگر را بدون در نظر گرفتن شرایطتان ملاک کار خود قرار ندهید در صورتی که در خصوص برنامه و مطالعه و تحصیلتان نیاز به مشاوره دارید از طریق پکیج مشاوره تحصیلی نیم خط می توانید با مشاورانمان مشورت کنید. همین طور می توانید به پکیج تدریس خصوصی و رفع اشکال آنلاین و همچنین قیمت تدریس خصوصی مراجعه کنید.