نحوه برگزاری کنکور سراسری 99admin در مرداد 4, 1402

داوطلبین کنکور سراسری 99 همانند داوطلبین کنکور 98 با ابهاماتی درباره چگونگی برگزاری کنکور 99 و زمان برگزاری و رعایت شیوه ی نظام جدید یا نظام قدیم بودن کنکور 99 درگیر هستند. کنکور سال 99 همانند سال 98 به دو صورت نظام جدید و نظام قدیم برگزار میشود. این در صورتی است که پیش ار آن گفته شده بود شیوه ی نظام جدید و نظام قدیم فقط در کنکور 98 اعمال میشود ولی اندکی بعد تصمیم سازمان سنجش مبنی بر اجرای کنکور 99 به دو صورت نظام جدید و نظام قدیم اتخاذ شد. ولی آیا ظرفیت پذیرش کنکور 99 برای هر دو نظام به همان شکل کنکور 98 است؟ تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور 99 به چه صورت است؟ داوطلبین کنکور نظام جدید و نظام قدیم 99 چه منابعی را باید مطالعه کنند؟ با وجود تاثیر بیشتر معدل در قبولی کنکور آیا راهی برای جبران معدل داوطلبین نظام قدیم وجود دارد؟

منابع سوالات کنکور سراسری 99 چیست؟

طبق گفته ی رئیس سازمان سنجش در کنکور 99 مانند کنکور 98 دو نوع سوال برای داوطلبین نظام قدیم و نظام جدید طرح میشود و داوطلبان میتوانند در هنگام ثبت نام کنکور سراسری در فرم مربوطه نوع نظام جدید یا قدیم بودن خود را انتخاب کنند. دلیل اجرای این طرح نیز عوض شدن کتاب های درسی و تغییرات عمده ای بود که در منابع کنکور نظام جدید به وجود آمد.  بنابراین در کنکور 99 یک نوع سوال از کتاب های نظام جدید و یک نوع سوال از منابع نظام قدیم طرح میشود. البته از منابع مشترک بین نظام قدیم و جدید سوالات یکسان طرح خواهد شد. بنابراین منابع سوالات داوطلبین نظام جدید شامل کتاب های پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در تمامی رشته ها و برای داوطلبین نظام قدیم منابع پایه های دوم و سوم متوسطه و پیش دانشگاهی در رشته های ریاضی، انسانی و تجربی می باشد. در نهایت میتوان گفت در زمان برگزاری کنکور سراسری 99 دو نوع سوال بین داوطلبین پخش خواهد شد.

کنکور سراسری 99  برای نظام قدیم و جدید چگونه خواهد بود؟

از مهمترین شرایط داوطلبین نظام قدیم دارا بودن مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم یا کاردانی و از مهم ترین شرایط برای ثبت نام داوطلبین نظام جدید در کنکور 99 دارا بودن مدرک پایه دوازدهم میباشد. البته داوطلبانی که مدرک پایه دوازدهم خود را تا پایان شهریور 1400 نیز اخذ کنند واجد شرایط برای شرکت در کنکور سراسری 99 خواهند بود. با توجه به درخواست داوطلبان از سازمان سنجش مبنی بر ایجاد حق انتخاب نظام قدیم یا جدید بودن، داوطلبان در هنگام ثبت نام خود نوع نظام جدید یا قدیم بودن خود را به دلخواه انتخاب کنند و منعی برای این موضوع وجود نخواهد داشت.

نحوه ی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 چگونه است؟

نحوه ی تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبین کنکور 99 که مدرک پایه دوازدهم خود را دریافت کرده اند و جزو داوطلبین نظام جدید هستند به صورت 30 درصد تاثیر مثبت اعمال خواهد شد. همچنبن داوطلبین نظام قدیمی که مدرک دیپلم خود را از سال 84 الی 97 دریافت کرده اند شامل حداکثر 25 درصد تاثیر مثبت در کنکور 99 خواهند شد. همچنین داوطلبین نظام قدیمی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد دریافت کرده اند و یک یا چند درس آن ها به صورت امتحانات نهایی برگزار شده است با تاثیر مثبت حداکثر 5 درصد در کنکور سراسری 99 اعمال خواهد شد. در نتیجه اگر فردی مدرک دیپلم خود را قبل از سال 84 دریافت کرده باشد شامل قانون تاثیر معدل نهایی بر کنکور 99 نخواهد شد. همچنین داوطلبینی که دارای مدرک دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش هستند سوابق تحصیلی آن ها در کنکور سراسری 99 حساب نمیشود مگر آنکه در آزمون هایی نهایی رشته ای که متقاضی آن هستند شرکت کنند. طبق قانون، داوطلبان میتوانند فقط برای یک بار در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند. این امتحانات در زمان تعیین شده از سوی آموزش و پرورش برگزار میشود و دانش آموزان هیچ محدودیتی در انتخاب تعداد دروسی که میخواهند امتحان بدهند ندارند. در این خصوص مبلغی به میزان 20 هزار تومان جهت هر درس از دانش آموزان اخذ میشود. امتحانات ترمیم معدل فرصت بسیار خوبی است که بتوانید معدل تاثیر گذار روی نتیجه کنکورتان را تا حد زیادی بهبود دهید.
منظور از تاثیر مثبت معدل چیست؟
تاثیر مثبت معدل در کنکور به این معنی است که پس از محاسبه معدل با رتبه ی کنکورتان، اگر رتبه شما بهبود یافت، تاثیر معدلتان را لحاظ میکنند در غیر این صورت تاثیر معدلی که رتبه شما را بدتر کند لحاظ نخواهد شد.
منظور از تاثیر قطعی معدل چیست؟
تاثیر قطعی معدل به این معنی است که، پس از محاسبه معدل و رتبه کنورتان، چه رتبه شما بهبود پیدا کند و چه بدتر شود، در هر صورت معدلتان لحاظ میشود.
تاثیر معدل در کنکور 99 مثبت است یا قطعی؟
درباره تاثیر مثبت تا قطعی معدل در کنکور 99 هنوز اعلامیه ای منتشر نشده است. درواقع طبق تجربه ای که از کنکور سال 98 کسب کرده ایم، باید بگوییم که بهتر است به اخباری که تا قبل از دی ماه 98 در این باره منتشر میشود توجهی نکنید. با توجه به اهمیت زیاد معدل و سوابق تحصیلی و بالا رفتن ظرفیت های پذیرش رشته های بدون کنکور، بهترین راه این است که در طول سه سال تحصیلی آخر تمرکزتان را بر روی معدل بگذارید.

ظرفیت پذیرش داوطلبین نظام قدیم و جدید در کنکور 99 چگونه خواهد بود؟

همانند کنکور سال 98 در کنکور سراسری 99 نیز میزان ظرفیت قبولی بین داوطلبین نظام قدیم و جدید تقسیم نخواهد شد و میزان ظرفیت پذیرش ها همچون گذشته حالت رقابتی خواهد داشت. این بدان معناست که نفر اول کنکور در هر رشته ای میتواند داوطلب نظام قدیم یا جدید باشد. پس تقسیم ظرفیت ها بین داوطلبین نظام قدیم و جدید شایعه بیش نیست و تنها معیار قبولی رتبه ی فرد در کنکور است. بنابراین برخی از داوطلبین که هنوز ابهام دارند به صورت نظام قدیم یا جدید شرکت کنند بابد بدانند که منابع در هر دو گروه کاملا مشخص خواهد بود و دو گروه برتری خاصی نسبت به یکدیگر نخواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر خواندن مقاله کنکور 99 برای نظام قدیم را به شما پیشنهاد میکنیم.