ده نکته برای اینکه ریاضی را قورت دهید

reza در 97/07/15

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
10 نکته برای اینکه ریاضی را قورت بدهید!
شما سمج تر از درس ریاضی، درس دیگری یافت نخواهید کرد که در تمام دوران تحصیل همراهتان باشد. بنابرین می بایست توانایی مقابله با آن را داشته باشید و از پس آن برآیید! مطالعه درس ریاضی نکات بسیاری دارد که یادگیری این نکات می تواند شما را در خواندن این درس ارتقا دهد ما در این مقاله سعی کرده ایم این نکات مهم را پوشش دهیم.

 

 

1)نصف یادگیری، نصف تمرین
شما در درس ریاضی پس از یادگیری یک مبحث، قرار نیست چیزهایی را که یاد گرفته اید مانند یک طوطی به دبیر یا آزمون پس بدهید بنابرین میان ریاضی و درس های حفظی و یا خواندنی تفاوت بسیاری است شما اگر ریاضی را بخوانید و حتی متوجه هم شوید بدون حل کردن تمرین شما در جایگاه صفر ایستاده اید. یادتان نرود ریاضی خواندن بدون تمرین کردن هیچ نمره و درصدی برایتان به ارمغان نخواهد آورد.

2)روند یادگیری ریاضی
مطابق نکته بالا فهمیدیم که ریاضی مانند درس های حفظی و خواندنی نیست و اینجا بیان می کنیم که ریاضی حتی با فیزیک هم شباهت ندارد شما در درس فیزیک ممکن است فرمولی را بدون استدلال یاد بگیرید و مسائل را حل کنید اما در درس ریاضی یادگیری روش بدست آوردن هر نتیجه مهم است. اما شاید با خودتان بگویید جاهایی بوده است که شما فرمولی از ریاضی را بدون اثبات و یادگیری روش بدست آوردن استفاده کرده اید و ما به شما می گوییم تا چه اندازه نتیجه این عمل موفقیت آمیز بوده است؟ می بایست توجه داشته باشید که شما ممکن است اگر روش بدست آوردن آن را یاد می گرفتید خیلی بهتر می شدید. شاید بتوان راز اثباتی بودن تمام قضایای درس هندسه را هم در این مسئله جستجو کرد. بنابرین در درس ریاضی تا حد امکان به دنبال این باشید که هر رابطه چگونه بدست آمده است؟

3)از زبان مکالمه به زبان ریاضی
یک چالش مهم در ریاضیات که ممکن است بسیاری از دانش آموزان در آن مشکل داشته باشند توانایی تبدیل زبان ریاضیات به زبان مکالمه مان و بالعکس است. به عنوان یک مثال ساده از این موضوع فرض کنید به شما بگویند تعداد مدادهای علی سه تا بیشتر از تعداد مداد های محمد است. اگر تعداد مداد های علی را a و تعداد مداد های محمد را b در نظر بگیریم چه رابطه ای میان a و b وجود خواهد داشت؟(جواب: a=b+3)
مثال بالا یک مثال ساده است. تقریبا تمامی مسائل ریاضی این نکته را یادآوری می کنند که شما باید بتوانید زبان ریاضی را به خوبی به زبان مکالمه تان تبدیل کنید.

4)فهم مسئله نیمی از جواب است!
همانطور که در نکته بالا اشاره شد توجه داشته باشید که شما باید بتوانید مقصود مسئله را درک کنید یکی از عواملی که در دریافت مقصود مسئله مانعتان می شود اشکال شما در تبدیل زبان ریاضی به زبان مکالمه تان هست. از موارد دیگر که ممکن است مانع فهم شما شود یادگیری ناقص، بدخوانی روی سوال، عجله، عدم تمرکز و ... است.

5)شروع کن بنویس!
تصور کنید یک مسئله ریاضی روبرویتان است و شما تلاش می کنید که برای آن راه حلی پیدا کنید. ولی راه حلی به ذهنتان نمیرسد و شما زل زده اید به صفحه کاغذ و نمی توانید آن را حل کنید. توصیه ما این است شروع کنید به نوشتن، هر اطلاعاتی که از مسئله می دانید بنویسید با آن اطلاعات ور بروید چپ و راستشان کنید. یک لحظه راه حل خودش به شما چشمک خواهد زد زیرا قرار نیست جواب این سوال از فضا بیاید جواب این سوال با همین اطلاعاتی هست که دستتان هست بنابرین در صورتی که میخواهید به صورت ذهنی تلاش کنید امکان شکستتان بیشتر است.

6)پاسخ را نبین!
بسیاری از دانش آموزان به این دلیل هیچ بهبودی در درس ریاضی شان نمی یابند چون از روبرو شدن با سوال و جنگیدن با آن بسیار سریع خسته می شوند. توصیه اکید ما این است که در صورتی که محدودیت زمان ندارید(که در 90 درصد اوقات ندارید) سوال را حل کنید و به پاسخ نامه و جواب مراجعه نکنید نترسید که این مسئله ممکن است وقتتان را بگیرد. شما اگر حتی دیر پیروز شوید. روحیه پیروزی را در خود ارتقا خواهید داد. و همچنین زمان لازم برای حل کردن سوالات بعدی کاهش خواهد یافت زیرا شما دیگر آن آدم سابق قبلی نیستید و نکاتی جدید از صبرتان یاد گرفته اید.
یک تذکر نیز لازم است به شما بدهیم اینکه نباید برای تمام سوالات وقت بی نهایت گذاشت زیرا برخی سوالات شاید به دلیل نادرست بودن یا غیر استاندارد بودن و یا دشواری بیش از حد شما با صبر و حوصله تان هم حل نشوند شناختن حدود تلاش لازم برای حل یک سوال شما را در ریاضیات قدر خواهد کرد.

7)اشتباهات عددی در حل سوالات ریاضی
سوال را فهمیده اید، راه حلش را هم می دانید مراحلش هم درست طی می کنید ولی آخر سر اشتباه می کنید یک منفی مثبت می شود یا دو را سه در نظر می گیرید یا جای ضرب جمع می کنید این سری اشتباهات بایستی چگونه اصلاح شوند؟ جوابش ساده است با تمرین!
شما در خانه در هنگام مطالعه شرایط یک امتحان را ایجاد کنید و تمرین کنید. تمرین می تواند این عادت را در شما ایجاد کند که شش دانگ حواستان به محاسباتتان باشد. 
یک مسئله مهم دیگر تمرکز شماست که ممکن است در صورت پایین بودن تمرکزتان به اشتباه بیفتید.
از طرفی دیگر ممکن است اشتباهات در هنگام محاسبه به دلیل مشکلات محاسباتی ای باشد که از ابتدا اشتباه یاد گرفته اید که در این صورت باید به گذشته بازگردید و قسمت نقص دار را درست کنید.

8)پایه ای ترین درس
شما برای یادگیری درس دین و زندگی و حتی فیزیک شاید نیاز نباشد که دروس مقاطع پایین تر مربوط به آن ها را یاد بگیرید. اما برای درس ریاضی این گونه نیست ریاضی به شدت شبیه ساخت یک دیوار توسط یک بنا است. اگر شما در درس ریاضیات مشکلات زیادی دارید که شما را سر درگم میکنند به شما توصیه می کنیم که به سراغ دروس مقاطع پایین تر بروید از ابتدا شروع کنید. به خواندن باور نمی کنید افرادی بوده اند که پس از بازگشت به گذشته دریافته اند که اشکالاتی داشته اند که خنده دار است. بنابرین نترسید اگر واقعا قصد دارید این درس را بالا ببرید برگردید از ابتدای ابتدا آن را بخوانید.

9)ذکات علمتان را بدهید
بهترین روش یادگیری یک مطلب یاد دادن آن مطلب است دبیران این مسئله را به خوبی می دانند که زمانی که برای اولین بار شروع به یاد دادن درسی می کنند به واسطه این که به دنبال بهترین روش آموزش آن هستند. مدام آن مسئله را به خود یادآوری می کنند و مرور می کنند و این مسئله موجب می شود آنها مسلط تر و مسلط تر شوند. بنابرین حواستان باشد بخیل نباشید اگر درسی را که یاد گرفته اید به کسی یاد دهید هم او یاد خواهد گرفت هم شما مسلط تر خواهید شد.

10)فرمول ها و نکات را یادداشت کنید
شما چند روز پس از فراگیری هر مطلبی در آستانه فراموش کردن آن نیز قرار دارید ولی ریاضی درسی نیست که بشود حفظش کرد و یا با خواندن فرمول هایش مباحث آن را یادآوری کرد. برای درس ریاضی مهم ترین کار یادداشت کردن نکات و فرمول هایی هست که از حل تمرینات و تست ها دستگیرتان شده است شما یک سری نکات و فرمول در خواندن درسنامه می بینید ولی یک سری نکات و دستورالعمل های جدید برای حل سوالات نیز وجود دارند که باید دورشان را قاب گرفت و نگهشان داشت. مجموعه از همین دستورالعمل ها ریاضی شما را به شکل جدی تحت تاثیر قرار خواهد داد.
و در آخر در صورتی که علی رغم توضیحات داده شده شما ریاضی را یک غول غیر قابل شکست می دانید از طریق پکیج مشاوره تحصیلی با مشاوران نیم خط مشورت نموده و راهی درست دریافت نمایید همچنین در صورتی که در درس ریاضیتان اشکالاتی می بینید که نیازمند رفع شدن هستند اما از پسشان بر نمی آیید از طریق پکیج رفع اشکال آنلاین از دبیران نیم خط در خواست رفع اشکال کنید. همچنین دانش آموزان شهر تهران می توانند از قسمت تدریس خصوصی در منزل و تدریس خصوصی در تهران دیدن کنند.
 
درخواست تدریس