جزئیات برگزاری کنکور 98

mitra در 98/03/29

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
کنکور 98 با تمام ابهاماتی که درباره برگزاری و نحوه برگزاری و حتی تاریخ برگزاری آن وجود داشت، وارد روزهای اوج و سرنوشت ساز خودش میشود. و دانش آموزان داوطلب شرکت در کنکور 98 پیگیر اخبار مربوط به وضعیت کنکور امسال هستند. اما هم چنان سوالاتی درباره تاریخ برگزاری کنکور 98، تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور و ابهاماتی درباره کنکور نظام قدیم و نظام جدید وجود دارد.

 

تفاوت کنکور نظام جدید و نظام قدیم

کنکور نظام جدید و نظام قدیم مسئله ای است که امسال از سوی سازمان سنجش مطرح شده است و شاید دلیل اصلی اجرای این طرح، تفاوت بین منابع درسی نظام قدیم و نظام جدید است و به نوعی اجرای عدالت بین داوطلبین شرکت کننده در کنکور 98 با توجه به سال اخذ مدرک دیپلم شان است. پس از اینکه نام کنکور نظام جدید و نظام قدیم مطرح شد، دانش آموزان با چالش های جدیدی تحت عنوان میزان تاثیر معدل در کنکور نظام جدید و نظام قدیم و هم چنین نحوه برگزاری آزمون و تفاوت بین سوالات کنکور روبرو شدند.

تاثیر مثبت یا قطعی معدل برای نظام قدیمی ها و نظام جدیدی ها

ابتدای سال تحصیلی اعلامیه ای توسط سازمان سنجش منتشر شد که نشان میداد معدل تاثیر قطعی در کنکور 98 ندارد. این خبری بود که توسط آن خیلی از دانش آموزان به امید تاثیر نداشتن معدل در کنکور از درس خواندن بازماندند در صورتی که اواسط سال تحصیلی این خبر تکذیب شد و اعتراض دانش آموزان را در پی داشت. در هر صورت باید بگوییم که معدل تاثیر قطعی ولی مثبت در قبولی کنکور شما دارد. ولی تاثیر مثبت یعنی چه؟ تاثیر مثبت به شکل سوری است، یعنی اهمیت چندان زیادی ندارد و نمیتواند تعیین کننده رتبه کنکور شما باشد. به طور مثال دانش آموزی که معدل 20 کسب کرده است و رتبه کنکورش را زیر 10 هزار میشود عملا تاثیر محسوسی در رتبه خود نمیبیند ولی در صورتی که دانش آموزی رتبه بالای 60 هزار کسب کرده باشد و معدلش 20 باشد، تاثیر مثبت تری را در رتبه خود میتواند شاهد باشد.
ولی آیا تاثیر معدل در کنکور دانش آموزان نظام قدیم و نظام جدید متفاوت است؟ 
بله تاثیر معدل در کنکور نظام جدید به این صورت است که معدل امتحانات نهایی سال دوازدهم به صورت 30% مثبت موثر است و در کنکور نظام قدیم، معدل دیپلم 20% تاثیر مثبت دارد.

سهمیه نظام قدیم و نظام جدید در کنکور 98 به چه صورت است؟

با آغاز بحث کنکور نظام جدید و نظام قدیم، شایعاتی مبنی بر درصد سهمیه قبولی داوطلبین این دو کنکور در دانشگاه مطرح شد که کذب بود. درواقع طبق اعلام سازمان سنجش هیچ گونه تفاوتی در درصد قبولی بین داوطلبین کنکور نظام جدید و قدیم نیست و تنها معیار محاسبه قبولی داوطلبین رتبه در زیرگروه ها است.

کنکور 98 به چه صورت برگزار میشود؟

کنکور 98 با دو آزمون جداگانه برای داوطلبین نظام قدیم و نظام جدید برگزار میشود و کارنامه ی کنکور بدون هیچ تفاوتی در سهمیه قبولی و با معیار تراز و رتبه در زیر گروه صادر میشود و قبولی در این آزمون به صورت رقابتی است، یعنی ممکن است کل ظرفیت های یک رشته را داوطلبین نظام قدیم پر کنند یا برعکس.

 

انتخاب رشته های بدون آزمون کنکور 98

یکی دیگر از تفاوت های کنکور 98 نسبت به کنکورهای سالهای گذشته، نحوه انتخاب رشته است. انتخاب رشته کنکور 98 با دو دفترچه انتخاب رشته متفاوت انجام میشود. دفترچه انتخاب رشته های با آزمون و دفترچه انتخاب رشته های بدون آزمون یا با سوابق تحصیلی. انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی به این معنی است که رتبه و تراز شما در آزمون کنکور بی اهمیت است و هم چنین نوع رشته تحصیلی و نوع مدرک دیپلم تان نمیتواند در روند انتخاب رشته تعیین کننده باشد.
ولی چه رشته هایی را میتوانید با سوابق تحصیلی خود انتخاب کنید؟ تقریبا تمامی رشته  محل ها به جز رشته های پزشکی و پیراپزشکی را میتوانید انتخاب کنید.

شرایط انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی به چه صورت است؟

  • داوطلبین موظف اند مدارک لازم و تعیین شده توسط دانشگاه مورد پذیرش را تهیه کنند و در زمان تعیین شده نسبت به ثبت نام اقدام کنند. 
  • همزمان میتوانید در چند رشته محل از دانشگاه های مختلف اقدام به انتخاب رشته کنید ولی در نهایت فقط در یک رشته محل ثبت نام کنید.
  • دفترچه انتخاب رشته بدون آزمون 98 را که از بهمن سال گذشته روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته را تهیه کرده و از شرایط اختصاصی مربوط به هر رشته و دانشگاه اطلاع کافی کسب کنید.
  • به یاد داشته باشید برای انتخاب رشته محل ها با سوابق تحصیلی، نیازی نیست در کنکور ثبت نام کرده باشید.
  • ملاک ثبت نام شما معدل کتبی دیپلم است، بنابراین داشتن مدرک دیپلم برای داوطلبین الزامی است. داوطلبین جدید باید مدرک دیپلم را تا پایاین 31 مرداد 98 کسب کرده باشند و تا همین تاریخ موظف اند نسبت به درج معدل کتبی دیپلم خود در فرم ثبت نام اقدام کنند. هم چنین باید مدرک پیش دانشگاهی را تا تاریخ 31 شهریور 98 دریافت کنند. معدل بالاتر مساوی است با شانس قبولی بیشتر.
  • داوطلبین دارای مدرک دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش نظام قدیم که مدرک کاردانی یا میش دانشگاهی ندارند مجاز به ثبت نام در دوره های بدون کنکور نیستند. ولی داوطلبین دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش نظام جدید که مدرک کاردانی یا پیش دانشگاهی و معدل کتبی دیپلم ندارند، میتوانند معدل کل دیپلم خود را در فرم ثبت نام درج کنند.
  • آقایان موظف اند وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند.
  • حداکثر 100 رشته محل را میتوانید در فرم انتخاب رشته انتخاب کنید.

 

آیا امکان حذف کنکور وجود دارد؟

مسلما پاسخ این سوال منفی است. طبق نظام آموزشی کشور تا به حال هیچ گونه گزینه ای برای جایگزینی کنکور پیدا نشوه است که بتواند به صورت عادلانه دانش آموزان را راهی دانشگاه کند. کنکور 98 با 15 درصد سهمیه قبولی در دانشگاه و 85 درصد سهمیه قبولی رشته های بدون آزمون، به سمتی پیش رفته است که میزان قبولی با کنکور را کاهش داده و شانس دانش آموزانی که از طریق معدل کتبی دیپلم راهی دانشگاه میشوند را افزوده است. بنابراین کنکور حذف نمیشود فقط از میزان تاثیر آن بر انتخاب رشته دانشگاه کاسته میشود.

درخواست تدریس