نحوه برگزاری کنکور سراسری 99

mitra در 98/04/04

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
داوطلبین کنکور سراسری 99 همانند داوطلبین کنکور 98 با ابهاماتی درباره چگونگی برگزاری کنکور 99 و زمان برگزاری و رعایت شیوه ی نظام جدید یا نظام قدیم بودن کنکور 99 درگیر هستند. کنکور سال 99 همانند سال 98 به دو صورت نظام جدید و نظام قدیم برگزار میشود. این در صورتی است که پیش ار آن گفته شده بود شیوه ی نظام جدید و نظام قدیم فقط در کنکور 98 اعمال میشود ولی اندکی بعد تصمیم سازمان سنجش مبنی بر اجرای کنکور 99 به دو صورت نظام جدید و نظام قدیم اتخاذ شد. ولی آیا ظرفیت پذیرش کنکور 99 برای هر دو نظام به همان شکل کنکور 98 است؟ تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور 99 به چه صورت است؟ داوطلبین کنکور نظام جدید و نظام قدیم 99 چه منابعی را باید مطالعه کنند؟ با وجود تاثیر بیشتر معدل در قبولی کنکور آیا راهی برای جبران معدل داوطلبین نظام قدیم وجود دارد؟

در سال 99 هم دو نوع کنکور داریم؟

در سال 98 به علت اجرای عدالت بین داوطلبین فارغ التحصیل نظام قدیم و نظام جدید، تصمیم سازمان سنجش به این صورت اتخاذ شد که همزمان دو نوع کنکور برگزار شود. کنکور 98 به دو نوع نظام قدیم یعنی برای داوطلبینی که دیپلم نظام قدیم آموزش کشور را دارند و کنکور نظام جدید یعنی دانش آموزان متولد 79 به بعد که در سال 98 دوران پیش دانشگاهیی یا همان دوره دوازدهم را سپری کرده اند. دلیل اجرای این طرح نیز عوض شدن کتاب های درسی و تغییرات عمده ای بود که در منابع کنکور نظام جدید به وجود آمد. بر اساس این طرح، داوطلبین نظام قدیم میتوانند همان منابع قدیمی را مطالعه کنند و در کنکور 98 و هم چنین با تصمیم جدیدی که گرفته شد در کنکور 99 شرکت کنند و همانند داوطلبین نظام جدید شانس قبولی خود را محک بزنند.

تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور 99 چگونه است؟

طبق مواردی که در اطلاعیه سازمان سنجش برای کنکور 99منتشر شده است، تاثیر سوابق تحصیلی تقریبا همانند کنکور 98 اعمال میشود. البته اگر در نظام امتحانات سال یازدهم یا حتی سال دهم تغییراتی به وجود آید، قطعا تاثیر معدل در کنکور 99 نسبت به سال 98 متفاوت خواهد بود. بر اساس همین مطلب، اگر شایعاتی که مبنی بر نهایی کردن امتحانات سال یازدهم در خرداد 99 توسط آموزش و پرورش و سازمان سنجش تایید شود، میتوانیم بگوییم که نمره امتحانات نهایی سال یازدهم نیز همانند دوازدهم، در قبولی کنکور و رتبه ی شما تاثیر مثبت و قطعی خواهد داشت.
منظور از تاثیر مثبت معدل چیست؟
تاثیر مثبت معدل در کنکور به این معنی است که پس از محاسبه معدل با رتبه ی کنکورتان، اگر رتبه شما بهبود یافت، تاثیر معدلتان را لحاظ میکنند در غیر این صورت تاثیر معدلی که رتبه شما را بدتر کند لحاظ نخواهد شد.
منظور از تاثیر قطعی معدل چیست؟
تاثیر قطعی معدل به این معنی است که، پس از محاسبه معدل و رتبه کنورتان، چه رتبه شما بهبود پیدا کند و چه بدتر شود، در هر صورت معدلتان لحاظ میشود.
تاثیر معدل در کنکور 99 مثبت است یا قطعی ؟
درباره تاثیر مثبت تا قطعی معدل در کنکور 99 هنوز اعلامیه ای منتشر نشده است. درواقع طبق تجربه ای که از کنکور سال 98 کسب کرده ایم، باید بگوییم که بهتر است به اخباری که تا قبل از دی ماه 98 در این باره منتشر میشود توجهی نکنید. با توجه به اهمیت زیاد معدل و سوابق تحصیلی و بالا رفتن ظرفیت های پذیرش رشته های بدون کنکور، بهترین راه این است که در طول سه سال تحصیلی آخر تمرکزتان را بر روی معدل بگذارید.
این ها مواردی بود که درباره تاثیر مثبت یا قطعی معدل و سوابق تحصیلی در کنکور نظام جدید 99 گفتیم. ولی آیا معدل و سوابق تحصیلی در کنکور نظام قدیم نیز تاثیری دارد؟ اگر پاسخ این سوال مثبت است، تاثیر معدل به چه صورت است؟ تاثیر معدل در کنکور نظام قدیم به این صورت است که شامل داوطلبانی که قبل از سال 84 دیپلم خود را گرفته اند نمیشود و این داوطلبین تنها با رتبه کنکورشان پذیرفته میشوند. ولی برای داوطلبینی که از سال 84 به بعد دیپلم خود را گرفته اند و در امتحانات نهایی شرکت کرده اند، معدل کل دیپلمشان محاسبه خواهد شد. البته با توجه به احتمال تاثیر قطعی دیپلم و درصد بالای پذیرش رشته های بدون کنکور، این امر ممکن است به ضرر داوطلبین نظام قدیمی شود که معدل پایینی دارند. طبق قانون، داوطلبان میتوانند فقط برای یک بار در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند. این امتحانات در زمان تعیین شده از سوی آموزش و پرورش برگزار میشود و دانش آموزان هیچ محدودیتی در انتخاب تعداد دروسی که میخواهند امتحان بدهند ندارند. در این خصوص مبلغی به میزان 20 هزار تومان جهت هر درس از دانش آموزان اخذ میشود.
امتحانات ترمیم معدل فرصت بسیار خوبی است که بتوانید معدل تاثیر گذار روی نتیجه کنکورتان را تا حد زیادی بهبود دهید.

منظور از نظام ترمی واحدی و سالی واحدی چیست؟

در هنگام ثبت نام کنکور 99 ، داوطلبین نظام قدیم باید مشخص کنند که  سالی واحدی هستند یا ترمی واحدی. بهتر است ابتدا با مفهوم سالی واحدی و ترمی واحدی آشنا شوید.
نظام ترمی واحدی چیست؟
تا پیش از سال 1380 قانون نظام ترمی واحدی بر آموزش کشور برقرار بود. به این صورت که دانش آموزان پس از رد شدن و تجدید در درس های خود، میتوانستند در سال های بالاتر آن را پاس کنند در حالی که اگر نمره قبولی نمیگرفتند مانعی برای رفتن به سال بالاتر وجود نداشت. این سیستم باعث شد دانش آموزان با پایه ضعیف و تعداد زیاد درس های تجدیدی به مقاطع بالاتر بروند که عواقب زیان باری برای آموزش کشور داشت. پس از سال 1380 قانون نظام سالی واحدی بر آموزش کشور استوار گردید.
نظام سالی واحدی چیست؟ 
نظام سالی واحدی در راستای پوشش ضعف های نظام ترمی به وجود آمد و تفاوت هایی از نظر نحوه ی پاس کردن درس های تجدیدی و استفاده از تک ماده ها را برای دانش آموزان به وجود آورد. به هر حال در هنگام ثبت نام کنکور 99 لازم است به نوع نظام آموزشی که دیپلم خود و یا مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ کرده اید، توجه کنید. 
راهنمای نظام سالی واحدی و ترمی واحدی نظام قدیم:
برای مدرک دیپلم؛ تا سال 80 ترمی واحدی و از سال 80 به بعد سالی واحدی است.
برای مدرک پیش دانشگاهی؛ تا سال 91 ترمی واحدی و از سال 91 به بعد سالی واحدی است.
یک نکته: اگر کد دانش آموزی شما 8 رقمی است، ترمی واحدی هستین و اگر کد دانش آموزی تان 9 رقمی است، سالی واحدی میباشید. و در تاییدیه مدرک پیش دانشگاهی، دانش آموزان فارغ التحصیل سال 90 به بالا مشمول نظام سالی واحدی هستند و در این مورد تعداد رقم کد دانش آموزی اهمیتی ندارد.

منابع کنکور 99 نظام قدیم و نظام جدید چیست؟

منابع کنکور نظام قدیم همان کتاب های سه سال آخر دبیرستان است و منابع کنکور نظام جدید نیز کتاب های سه سال آخر متوسطه دوم میباشد. البته میزان درصد سوالات کنکور از کتاب های سه سال دبیرستان، متفاوت است و کتب پیش دانشگاهی بیشترین درصد سوالات کنکور را به خود اختصاص میدهند.

جهت ارسال نظر، فرم زیر را تکمیل نمائید

نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود

عکس خوانده نمی شود
تلفن تماس تدریس خصوصی 02122842667